Det är nu långt fler löntagare som kan tänka sig att avstå löneförhöjning mot en högre tjänstepension. I juni 2009 kunde 44 procent tänka sig detta. Den andelen har stigit till 61 procent i år. Det visar Alectas löntagarpanel och presenteras i ett pressmeddelande i dag.
Det finns säkert flera förklaringar till denna attitydförändring. Uppmärksamheten kring pensionssystemen har ökat och lett till att fler fått upp ögonen för tjänstepensionens betydelse. En annan orsak är att inkomst- och tilläggspensionerna sänktes förra året och att Pensionsmyndigheten aviserat ytterligare sänkningar. Det kan ha bidragit till att fler vill byta en lönehöjning mot högre inbetalning till sin tjänstepension, säger Eva Adolphson, pensionsekonom på Alecta, i en kommentar.
I årets attitydmätning gick andelen arbetare som kunde tänka sig att avstå höjd lön till förmån för högre avtalspension från 39 till 59 procent jämfört med ett år tidigare. Bland tjänstemän ökade denna andel från 48 till 63 procent.
Bland tjänstemän anser 48 procent att tjänstepension är den viktigaste eller näst viktigaste löneförmånen, medan endast 34 procent av arbetarna gör samma prioritering. Andra förmåner som prioriteras något högre än avtalspension bland arbetare är extra semesterdagar samt sjukförsäkring.