NYHETSARKIVET
14 okt 2010 12:13
Avanza: Nettoinflödet överträffar målet
I dag redovisade Avanza Bank sin delårsrapport som visar att såväl intäkter som resultat ökar kraftigt. Rörelseintäkterna ökade med 23 (–4) procent till 454 (370) miljoner kr

Resultatet efter skatt ökade med 24 (12) procent till 203 (164) MSEK. Nettoinflödet uppgick till 8 430 (7 380) miljoner kr, motsvarande 14 (21) procent av sparkapitalet vid årets början.

Även om Avanza Bank än så länge är en liten spelare på sparmarknaden med knappt två procent av marknaden så är det intressant hur snabbt man tar för sig av nettoinflödet.

- Vi tar snabbt marknadsandelar och nettoinflödet har under det senaste året uppgått till 11 miljarder kr, vilket är bättre än våra långsiktiga mål. Tillsammans med en stark börsutveckling har det inneburit att sparkapitalet ökat med 35 procent på ett år, skriver Avanza Banks vd Nicklas Storåkers i en kommentar.

När det gäller Avanza Pension ser det ut som att den värsta ”hajpen” kring kapitalförsäkringar nu avtar, även om man haft ett mycket starkt inflöde med 710 miljoner kr under kvartalet. Det är en halvering jämfört med samma kvartal i fjol då man fick in mer än dubbelt så mycket kapital i k-försäkring.

- Det var en gigantisk boost i kapitalförsäkringarna med ett starkt inflöde fram till halvårsskiftet men sen las en våt filt över marknaden vilket jag tror beror på att spararna kände oro för börsutvecklingen, säger Henrik Källén, vd för Avanza Pension till Pensionsnyheterna.

När det gäller tjänstepensioner fortsätter Avanza Pension att dra in kapital i koncernen. Nettoinflödet i tjänstepension under tredje kvartalet motsvarade nio procent av Avanza Banks totala nettoinflöde under kvartalet, en andel som tredubblats jämfört med förra kvartalet.

Avanza Pension är inte utvald leverantör av ITP varför man på tjänstemannasidan är hänvisad till företag utan kollektivavtal och där har man främst riktat in sig på företag med 10-50 anställda. Under tredje kvartalet tog man in 1200 nya konton/försäkrade vilket är drygt 100 fler än kvartalet innan.

- Vi kommer att ytterligare förbättra vårt erbjudande under det fjärde kvartalet. Det kommer att innebära att vi successivt kommer att få möjlighet att röra oss uppåt mot de segment av marknaden som rymmer större bolag med fler anställda, säger Henrik Källén.

Han vill dock inte lämna ut några detaljer om vad som ligger i planerna.

Trots tillväxten är aktiemarknaden inte nöjd. Vid lunchtid idag hade Avanza backat 6,5 procent.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907