NYHETSARKIVET
13 feb 2008 12:41
Agenta överklagar upphandlingsbeslut i Västra Götaland
Striden upp upphandlingen av finansiella rådgivningstjänster i Västra Götalandsregionen, VGR, går vidare. Regionen vill ha rådgivning för hur man ska förvalta pensioner och donationsmedel med en total omslutning på 4,5 miljarder kr.

Meningen var att man under januari månad skulle ha påbörjat en upphandling av kapitalförvaltningstjänster med hjälp av de konsulter som man tecknat ramavtal med. En av de konsulter, Agenta, som inte kom med i upphandlingen har dock överklagat till Länsrätten och begärt inhibition av den gjorda upphandlingen.

Skälet till att Agenta inte fick vara med var enligt VGR att Agenta har ett fondbolag i vilket man har möjlighet att förvalta fond-i-fondlösningar, något som strider mot kravet i upphandlingen.

- Vi upphandlar externa förvaltare på ett så effektivt sätt som möjligt för våra kunder, säger Stefan Engström, en av grundarna på Agensta, till Pensionsnyheterna.

I upphandlingen som avslutades i höstas beslutade VGR att teckna ramavtal med Wassum, Söderberg & Partners, Mercer och Coin men företaget Agenta lämnades utanför.

Skriftväxlingen mellan parterna har pågått sedan i januari och så sent som i måndags skickade Agenta in ännu en inlaga där man betonar att man inte alls bedriver egen handel i fondbolaget utan att det endast har satts upp för att på kundernas initiativ kunna upphandla de fondandelar som ska användas för förvaltningen.

- Vi tycker att frågan är klockren och att vi inte borde ha exkluderats ur ramavtalsupphandlingen. Det enda vi nu begär är att de läser vad som står i våra fondbestämmelser och svensk lagstiftning. Då kommer de att se att vårt fondbolag inte bedriver handel för egen räkning utan bara på direkt uppdrag ifrån våra kunder, säger Stefan Engström på Agenta till Pensionsnyheterna.

Den 18 februari ska VGR ha svarat på Agentas inlaga.

VGR:s ekonomidirektör Mats Friberg uppger för Pensionsnyheterna att överklagandet gjort att det kan dröja 3-4 veckor innan man kan gå igång med upphandlingen av kapitalförvaltningstjänster.

Det förutsätter dock att Länsrätten inte bestämmer sig för inhibition.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907