Arbetsgivarna i Svenskt Näringsliv har länge drömt om att kunna slå ihop Fora och Collectum för att på så sätt förenkla för arbetsgivarna och dessutom sänka kostnaderna för försäkrings- och pensionsadministrationen.
En utredning under ledning av tidigare generaldirektören för medlingsinstitutet Anders Lindström och Svenskt Näringslivs tidigare vice vd Gösta Larsson, har nu berett frågan tillsammans med en grupp från de inblandade fackförbunden, bestående av Niklas Hjert, Unionen, Kjell Ahlberg, LO, och Thomas Eriksson från Ledarna.
Frågan är politiskt känslig, men enligt vad Pensionsnyheterna uppfattat så har man idag beslutat att inte gå vidare med utredningen vid ett styrelsemöte på Collectum. Skälet är att utredningen inte funnit att synergierna varit så stora som man hoppats och att PTK varit emot en sammanslagning.
Det främsta skälet till motståndet bland tjänstemännen är att man vill ha ett eget bolag som tar hand om medlemmarna och man ser att de behov som de kan ha skiljer sig ifrån de behov som LO kan ha för sina medlemmar.
PTK ser också en risk för att man på sikt skulle gå mot gemensamma pensionsplaner, något som man bestämt motsätter sig. Arbetsgivarna i Svenskt Näringsliv har dock länge drömt om en gemensam pensionsplan, som man brukar kalla medarbetarplan, för både arbetare och tjänstemän.
Nu ser det ut som att det kommer att stanna vid en dröm. I taktiken låg säkert att man först skulle se till att skapa ett gemensamt administrationsbolag som en trojansk häst för att därefter öppna för förhandlingar om en gemensam plan.
Nu är det ytterst parterna som fattar beslut i frågan och styrelserna i Fora och Collectum ska bara ta del av vad utredningen kommit fram till. Men mycket talar för att uppförsbacken blivit brantare för arbetsgivarna. LO uppges dock vara mer positiva till en sammanslagning. Det kan enligt Pensionsnyheternas källor bero på att man haft en hel del tekniska och administrativa problem på Fora och att man genom en sammanslagning med Collectum skulle kunna flytta över eller i vart fall spä ut problemen genom ett giftermål med Collectum.