NYHETSARKIVET
21 nov 2011 12:15
Pension är pension även om den inte betalas ut
Kammarrätten i Göteborg slår i tre domar fast att samordningen mellan pensionsuttag och arbetslöshetsersättning ska fortsätta gälla även om den som beviljats pension begärt att pensionsutbetalningen ska avbrytas.

Målen är snarlika och rör personer som beviljats förtida uttag av ålderspension. De har senare blivit arbetslösa och begärt att få arbetslöshetsbidrag. Något som kassorna avslagit eftersom pensionsavdraget är större än dagpenningbeloppet. De begärde sedan att pensionsutbetalningarna skulle upphöra.

Praktiskt sett handlar målen om en person som återkallar begäran om förtida uttag av pension ska anses vara tillerkänd pension eller inte.

I samtliga fall har personerna tagit ut pensionen för att istället sätta in kapitalet i en försäkring som sedan faller ut när de tänkt pensionera sig på riktigt. Men vad man gör med utbetalningarna ändrar inte något i sak.

”Det bör enligt kammarrättens uppfattning inte göras någon skillnad mellan fall där sökanden använder pensionsmedlen för sitt uppehälle och fall där sökanden väljer att placera medlen i ett sparande”, skriver kammarrätten i en dom.

Kammarrätten lutar sig mot en tidigare dom i Högsta Förvaltningsdomstolen och menar i sitt domslut att den som tillerkänts pension en gång är tillerkänd pension oavsett om man senare väljer att stoppa utbetalningarna. Anledningen är att det i förarbetena till lagen nämns att samordningen är till för att man inte ska kunna använda arbetslöshetsersättning för att dryga ut pensionen. Sett ur det perspektivet är det egalt om man tar ut pensionen eller inte.

Två ärenden rör Kommunalarbetarnas arbetslöshetskassa och en IF Metall Arbetslöshetskassa. Samtliga fall gäller överklaganden från arbetslöshetskassorna. Förvaltningsrätten har tidigare gått emot kassornas beslut, men kammarrätten väljer att gå på kassornas linje.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907