NYHETSARKIVET
1 mar 2012 12:24
Var fjärde beslut om bostadstillägg fel
Knappt en fjärdedel av Pensionsmyndighetens beslut om bostadstillägg har visat sig vara felaktiga. Det visar en analys som Inspektionen för socialförsäkringen, ISF, gjort på uppdrag av regeringen. ISF har mätt och analyserat kvaliteten i Försäkringskassans och Pensionsmyndighetens hantering av bostadstillägg under 2011.

Felen leder ibland till för stort, ibland till för litet bostadstillägg. Felfrekvensen är ungefär lika stor för både Pensionsmyndigheten och Försäkringskassan.

Att det ofta blir fel beror enligt ISF på att beräkningen av bostadstillägg bygger på många olika uppgifter. Boendekostnader, inkomster och tillgångar påverkar hur stort bostadstillägget blir. Det gör det svårt för den försäkrade att förstå om man har rätt till bostadstillägg och hur stort det i så fall ska vara.

”Det finns ett betydande utrymme för att utveckla både handläggningen och informationen till pensionärer och personer med sjuk- och aktivitets­ersättning” säger Elisabeth Frid, projektledare för ISF:s granskning, i en kommentar.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907