NYHETSARKIVET
29 apr 2025 16:31
Minusresultat för LF Liv för första kvartalet
Resultatet för Länsförsäkringar Liv blev negativt, minus -1,7 mdr kr under årets första kvartal. Den svaga kursutvecklingen på världens börser syns i avkastningen på bolagets tre olika portföljer.

Bäst, eller minst dåligt, gick det för Gamla Trad där avkastningen blev -1,7 procent. I Gamla Trad fanns vid kvartalets slut 67 mdr kr. Gamla Trad har för närvarande en återbäringsränta på 9 procent och konsolideringsgraden låg i slutet av mars på 117 procent.

Näst största portfölj är Nya Trad, 28,7 mdr kr, och här landade avkastningen på -2,6 procent under kvartalet. Kvartalet slutade med en konsolideringsgrad på 117 procent och återbäringsräntan i Nya Trad är 10 procent.

I Nya Världen finns 8 mdr kr och här slutade kvartalet med en avkastning -4,0 procent.

I den rapport som publicerades i dag lyfter vd Jakob Carlsson fram att medan avkastningen på risktillgångar, det vill säga aktier, var negativ, bidrog räntebärande placeringar med positiv avkastning.

Bolagets driftskostnader ökade under kvartalet till 93 mkr att jämföra med 80 mkr motsvarande kvartal i fjol. Orsaken uppges i första hand vara ökade kostnader för IT-utveckling.

/ Mats Wester
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907