Tjänstepensionsföretagen hade under 2024 rekordstora överskott på knappt 16 miljarder kronor från sina sjuklighetsantaganden. Livbolag som följer Solvens 2-regleringen hade bara 1 miljard i vinst från denna post. Det framgår av årets aktuarieredogörelse, som omfattar 2024.
Varje år ska livbolag och tjänstepensionsföretag lämna in den så kallade aktuarieredogörelsen till Finansinspektionen.
Här redovisas intäkter som inte framgår av den vanliga redovisningen. Det är skillnaden mellan de försäkringstekniska avsättningar som bolagen har gjort och det verkliga utfallet.
Det handlar om fyra poster: Antagande om dödsfallsdödlighet, antagande om livsfallsdödlighet (arvsvinster), sjuklighetsantagande och driftskostnader där provisioner utgör den stora delen.
Såväl livbolagen som tjänstepensionsföretagen redovisar högre intäkter från dessa fyra poster under 2024 jämfört med 2023.
Tjänstepensionsföretagen hade 17,3 miljarder i intäkter från dessa fyra poster och livbolagen 7,2 miljarder
En annan betydande förändring i aktuarieredogörelsen för 2024 är att tjänstepensionsföretagen vände ett överskott på arvsvinster (livsfallsdödlighet) på 2 655 mkr för 2023 till ett underskott på 105 Mkr medan livbolagen under Solvens 2 vände ett nästan lika stort underskott på -2 068 Mkr till bara -7 Mkr för 2024.
Livbolagen redovisar oförändrade intäkter från driftskostnader där provisioner eller kick-backs till deras fondförsäkringsbolag utgör huvudintäkten. För både 2023 och 2024 gav det 5 596 Mkr.
Att överskotten kan vara så stora beror på att bolagen gör för stora försäkringstekniska avsättningar och att FI accepterar detta. FI lämnar inte ut siffror om de enskilda bolagens resultat för kickbacks och övriga poster i aktuarieredogörelsen, utan bara på aggregerad nivå.
/ Ola Hellblom