Avtalat får en ny företagsledning och operativ organisation den 23 mars 2026. Samtidigt flyttar verksamheten in i ett gemensamt Stockholmskontor vid Norra Bantorget tillsammans med Collectum och Fora.
Den nya organisationen består av åtta avdelningar under ledning av vd David Lagneholm.
Två externa rekryteringar har gjorts: Emma Lindelöf, tidigare chefsjurist på Byggföretagen, blir avdelningschef för stab och chefsjurist, och Ulrica Holmgren, tidigare CDO på Newsec, blir IT-chef.
Övriga i ledningsgruppen är interna rekryteringar från Avtalat, Collectum och Fora, vilket enligt vd bidrar till kontinuitet i en period av förändring.
Förändringarna är en del av en ny bolagsstruktur beslutad av ägarna Svenskt Näringsliv, LO och PTK. Den innebär att Avtalat blir ett gemensamt produktions- och informationsbolag, medan Collectum och Fora på sikt omformas till två produktbolag för tjänstepensionerna ITP respektive Avtalspension SAF-LO.
Den 1 februari genomfördes en verksamhetsövergång där samtliga medarbetare från Fora och nästan alla från Collectum blev anställda av Avtalat, som nu har drygt 420 medarbetare.
Ett mindre antal personer är kvar i Collectum med ansvar för ITP-regelverket.
Målet är att samla all information, vägledning och tjänster för kollektivavtalad tjänstepension och försäkring i privat sektor under det gemensamma varumärket Avtalat. Syftet är att förenkla för kunderna, minska antalet system och sänka driftkostnaderna, vilket på sikt kan ge lägre avgifter.
Det meddelar Avtalat idag.