NYHETSARKIVET
15 okt 2007 14:49
Jobbskatteavdraget gör pensionssparandet olönsamt
Att pensionsspara med skatteavdrag blir än mindre intressant efter det att regeringen inför det nya jobbskatteavdraget. Det framgår av beräkningar som Skatteverket gjort för tidningen Riksdag & Departement som publicerades den 14 oktober.

För majoriteten av dem som förvärvsarbetar innebär avdrag för pensionssparande rena förlustaffären, en effekt som kommer att bli än tydligare om riksdagen godkänner det utökade jobbskatteavdraget.

Tidningen visar att en person som tjänar 20 000 kr i månaden betalar 5 003 kr i skatt. Pensionssparande på 500 kr i månaden sänker då skatten med 156 kr. Men efter pensionen, då inkomsten faller till 60 procent av 20 000 kr, 12 000 kr, blir skatten 2 965 kr. Om pensionssparandet ger 500 kr ytterligare per månad stiger skatten med 171 kr, alltså en ren förlust.

Riksdag & Departements beräkningar visar att det är först vid inkomster över 27 000 kr i månaden som pensionssparandet kan bli en bra affär, för övriga är det rena förlusten.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907