NYHETSARKIVET
29 jun 2012 11:58
Pensionen blir 75 procent enligt Pensionsmyndigheten
Räkna med att pensionen blir 75 procent av slutlönen. Det tycker Pensionsmyndighetens chef för pensionsutveckling Ole Settergren i en debattartikel som publicerades i Göteborgs-Posten idag.

I artikeln går han till storms mot de bolag som skrämmer upp spararna genom att i reklamen hävda att pensionen kan bli så låg som hälften av slutlönen.

Ole Settergren har tidigare varit skeptisk till generella prognoser för pensionsutfallet och skriver också i artikeln att det absolut bästa är om alla använde sig av Minpension.se. Men för att ge en uppskattning av vad man kan förvänta sig om man arbetar heltid, har tjänstepension och en normal löneutveckling menar han att 75 procent av slutlönen är en bra tumregel.

Men det finns ett litet krux. I de flesta försäkringsbolags och bankers marknadsföring utgår man från att spararen går i pension vid 65 års ålder. Det är inte hållbart menar Ole Settergren som istället räknar med att pensionsspararna ska arbeta två tredjedelar av den ökade livslängd som man har jämfört med tidigare generationer. För de som är födda 1995 innebär det exempelvis att man måste arbeta till 68 år och 10 månaders ålder. Skulle man gå i pension vid 65 blir utfallet betydligt närmare den ”vilseledande marknadsföring” som man vill bekämpa, cirka 60 till 65 procent.

I det senaste numret av Pensionsnyheterna Analys, som utkom igår, finns en längre intervju med Settergren, där han utvecklar tankarna ytterligare.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907