NYHETSARKIVET
10 jan 2013 12:31
Såfan avkastade 17,4 procent 2012
2012 fick Såfa-spararna i Premiepensionssystemet under 55 år en avkastning på 18,5 procent. Hela Såfa-kollektivet fick 17,4 procent (-10,5 procent 2011). Det kan jämföras med de 10,5 procent (-10,7 procent) som de privata fonderna i systemet gav.

”2012 har varit ett av de bästa åren för AP7:s sparare. Så alla har anledning att vara glada. Samtidigt ska man komma ihåg att ett år är en kort tidsperiod när det gäller pensionssparande. Det kommer att komma många både upp- och nedgångsår”, säger Richard Gröttheim, vd för Sjunde AP-fonden, AP7, i en kommentar.

Det förvalda alternativet har sedan starten levererat en avkastning som ligger 13 procentenheter över genomsnittet av de privata fonderna. Det mesta av detta har kommit under det senaste året, vid förra årsskiftet var värdeutvecklingen det mer modesta 1,3 procent.

”Soffliggarna är väl omhändertagna. För de som är roade av fonder och kapitalförvaltning erbjuder premiepensionssystemet ett stort utbud av fonder med låga avgifter. Men ingen behöver känna sig tvingad att välja”, säger Richard Gröttheim.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907