NYHETSARKIVET
1 jul 2013 11:49
Informationsmedlen ökade med 14 miljoner kr 2012
Totalt betalade de partsägda bolagen ut 214 miljoner kr i ”informationsmedel” till kollektivavtalsparterna i fjol. Det är en ökning med 14 miljoner kr jämfört med 2011 då utbetalningarna uppgick till 200 miljoner kr.

Alecta delade ut 84 miljoner kr till Svenskt Näringsliv och PTK för informationsmedel för ITP och TGL under förra året. Det är en ökning med 8 miljoner kr jämfört med 2011.

I förra veckan meddelade Alecta att man tillsammans med avtalsparterna och Finansinspektion kommit fram till att man ska lägga över den så kallade garantifonden i en separat stiftelse. Fonden ska bekosta kollektivavtalsgarantin och dela ut informationsmedel till parterna.

Det är inte bara Alecta som betalar ut stora summor i informationsmedel till sina ägare. I fjol betalade AFA Försäkring 1 miljon kr till PTK (1 miljon kr 2011) och 27 miljoner kr till LO (25 miljoner kr). Svenskt Näringsliv får ingenting från AFA Försäkring.

AMF har betalat 102 miljoner kr (98 miljoner kr) till Fora för kollektivavtalsparternas informationsverksamhet.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907