NYHETSARKIVET
24 okt 2013 12:12
Johan Sidenmark: Kul att det går bra för våra kunders sparande
Hittills i år har utvecklingen var stabil för AMF, både vad det gäller avkastning och premieinflöden.

- Det tuffar på. Och det är glädjande att oavsett tidshorisont, om det är kvartal, ett år, fem eller tio år, så har vi lyckats leverera en bra och hög avkastning. Vi har också haft ett väldigt stabilt premieinflöde och får löpande in nya kunder, säger Johan Sidenmark, vd för AMF, till Pensionsnyheterna.

Hittills i år har AMF haft ett överskott från avgiftsintäkter efter att alla kostnader betalats, pengar som går tillbaka till spararna. Resultatet öppnar också för lägre avgifter framöver.

- Vi sänkte redan i våras avgifterna för många av våra äldre kunder med 25 procent. Men fortsätter den här utvecklingen så kan det också bli fråga om ytterligare sänkningar. Det finns ingen mening med att ta in avgifter och sen ge tillbaka dem, det är bättre att vi sätter rätt avgifter från början, säger Johan Sidenmark.

Vid slutet av tredje kvartalet hade AMF en solvensgrad på drygt 220 procent, så man är i praktiken fri att göra de allokeringar som man vill.

- Vi lever i en lågräntemiljö med väldigt stor osäkerhet så det är viktigt att man har rimliga förväntningar på avkastningen framöver. Men då är det också viktigt att man har friheten att investera i det man finner lämpligast och inte tvingas att ligga i långa obligationer. Den friheten har vi och det tror jag kommer att spela en stor roll för våra kunders avkastning framöver, säger Johan Sidenmark.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907