Alecta värdesäkrar förmånsbestämda pensioner under utbetalning och passar samtidigt på att skriva upp värdet på fribrev så att den uppskrivning som man gått miste om under 2011 och 2012 nu kompenseras. Det meddelar Alecta i dag.
Precis som SPP nyligen så kommer Alecta att räkna upp pensionerna under utbetalning med 0,08 procent, motsvarande årets förändring i konsumentprisindex.
Höjningen gäller från årsskiftet.
Också fribrev räknas upp vid årsskiftet. Uppräkningen görs med 3,43 procent för att matcha konsumentprisökningarna sedan föregående uppräkning som gjordes 2011.
De senaste åren har gett överskott för riskförsäkringar och Alecta reducerar därför premierna för sjuk- och premiebefrielseförsäkring med 75 procent under 2014. Dessutom reduceras premierna för familjeskydd med 50 procent.
Värdesäkringen av pensioner under utbetalning, uppräkningen av intjänade pensioner och sänkta riskpremier innebär att Alectas kunder totalt får en återbäring på cirka 9 miljarder kr under 2014. Premiereduktioner till företagen står för 2,3 miljarder kr av återbäringen.