NYHETSARKIVET
11 nov 2013 11:57
AP7 har avkastat 52 procent sedan starten
Sedan starten i november 2000 har icke-väljarna i premiepensionssystemet fått en värdeökning på 52 procent. Den genomsnittlige spararen som valt privata fonder har fått 20 procents värdeökning under samma tidsperiod. Soffliggarna har med andra ord fått mer än dubbelt så bra avkastning som spararna på fondtorget. Det rapporterar Sjunde AP-fonden, AP7, på sin webbplats.

Den genomsnittliga avkastningen har varit 3,24 procent per år för AP7:s sparare. Skulle man titta på de senaste tio åren, och alltså rensa bort IT-kraschen, stiger den årliga avkastningen till 7,94 procent i genomsnitt.

Dessa siffror är räknade på ”första hundralappen”, det vill säga de tar inte hänsyn till att nya inbetalningar i premiepensionssystemet sker varje år, vilket i praktiken har gett ännu högre värdetillväxt för spararna.

”Slutsatsen måste bli att systemet har fungerat, i synnerhet för soffliggarna, men även för övriga sparare. Premiepensionen har gett en större värdeökning än inkomstpensionen, trots flera allvarliga kriser under perioden. Om nästa trettonårsperiod tyngs av färre kriser kan värdetillväxten förväntas bli ännu högre”, skriver Johan Florén, kommunikationschef på AP7.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907