NYHETSARKIVET
14 maj 2014 12:07
Näringslivets Regelnämnd: IORP II blir för kostsamt
Näringslivets Regelnämnd, NNR, skriver i sitt remissyttrande on IORP II att förslaget är alldeles för detaljreglerat i sin nuvarande utformning och avstyrker förslaget.

De förslag som presenterats rörande styrning, riskhantering och information innebär enligt nämnden en avsevärt ökad administration och ökade kostnader för berörda företag.

”NNR ser givetvis positivt på ambitionen att skapa en bättre samordning men önskar särskilt framhålla vikten av att lagstiftaren vid beslut om nya regler alltid prioriterar det regelalternativ som medför lägst kostnader för företagen och samtidigt uppnår syftet med regleringen. NNR kan i detta fall inte se att det är nödvändigt med en så hög grad av detaljreglering för att uppnå en bättre samordning. Mot denna bakgrund väljer NNR att avstyrka förslaget i sin nuvarande utformning och hänvisar till Svenskt Näringsliv för mer detaljerade synpunkter på förslaget”, skriver man i sitt yttrande.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907