NYHETSARKIVET
9 maj 2008 12:22
PPM: Spararna har visst tjänat på PPM-systemet
I måndags skrev vi att landets pensionssparare skulle ha klarat sig bättre utan PPM-systemet om de istället bara haft pension ifrån inkomstpensionssystemet. Detta eftersom indexeringen av inkomstpensionen, 3,4 procent om året, har varit högre än snittspararens avkastning i PPM, 1,3 procent.

Avkastningen har procentuellt varit högre även i jämförelse med dem som placerat sina pengar i Sjunde AP-fondens Premiesparfond, som ökat med 1,9 procent om året.

Men PPM:s chefekonom Daniel Barr håller inte med om vår slutsats eftersom det genomsnittliga utfallet i kronor i PPM blivit betydligt bättre än om alla bara fått ta del av indexeringen inkomstpensionssystemet.

- Räknat kapitalviktat så har PPM-spararna fått betydligt mer eftersom de bara hade lite kapital i systemet när de kom in och aktiekurserna rasade, säger Daniel Barr.

Räknat ifrån starten 1995 har PPM-spararna fått 5,8 procent om året fram till årsskiftet i år, jämfört med indexeringen av inkomstpensionen som alltså varit 3,4 procent. Fast raset sedan årsskiftet 2008 har dock minskat skillnaden, de 5,8 procenten är idag 3,2 procent.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907