Pensionsnyheterna kunde i måndags avslöja att Swedbank lyckats värva SEB Trygg Livs Sverigechef Jan Ridderwall som ny chef för Försäkringar inom Swedbank. Enligt Kjell Hedman, vice vd och chef för kunderbjudande i Swedbank, blir det nu Jan Ridderwalls uppgift att hjälpa banken att nå de strategiska mål som man satt upp för verksamheten. Det innebär i korthet att banken ska öka sin marknadsandel på pensionsområdet.
? I förhållande till vår storlek är vår marknadsandel inom pensioner mindre än våra konkurrenters och därför ska vi nu se till att öka den, säger Kjell Hedman till Pensionsnyheterna.
PN: Hur snabbt ska det kunna ske?
? Det är en långsiktig strategi och det kan ta något eller några år.
PN: Var kommer ni att lägga fokus?
? Det kommer att vara både på kryssmarknaden och på tjänstepensionslösningar till våra kundföretag. Vi har ju väldigt många företagskunder som har behov av bra tjänstepensionslösningar.
Hur ska ni nå kryssmarknadskunderna?
? Det kommer att ske både via Internet och via kontoren och jag tror att vi kommer att behöva förbättra vårt erbjudande över Internet och där kommer vi att ha stor glädje av Jan Ridderwall som kravställare, säger Kjell Hedman.
Jan Ridderwall lämnade SEB Trygg Liv i fredags och är nu placerad i karantän. Han tillträder sitt nya jobb den 3 december.