NYHETSARKIVET
16 dec 2014 11:42
EIOPA: Svag ekonomisk utveckling hot mot finansiell stabilitet
Den internationella tillsynsmyndigheten EIOPA har uppdaterat sin prognos om risker för den finansiella stabiliteten. De främsta riskerna man ser är det svaga makroekonomiska klimatet, en lång tid av låga räntor och ökad kreditrisk. Prognosen för nästa år visar också att livförsäkringsbranschen inte kan räkna med någon premietillväxt.

De låga räntorna har minskat försäkringsbolagens resultat avsevärt. Och risken är stor att lågräntemiljön kan komma att hålla i sig under lång tid. Så sent som i morse meddelade till exempel den svenska riksbanken att man avser att lämna räntenivån oförändrat på 0 procent de närmaste två åren.

Men medan försäkringsbolag pressas av den ekonomiska situationen går det desto bättre för återförsäkringsverksamheten. Enligt EIOPA:s kartläggning visar återförsäkringsmarknaden en stabil tillväxt med starka resultat.

Värre är det alltså för livförsäkringsbolagen. Enligt EIOPA:s prognos för 2015 kan branschen inte räkna med någon positiv premietillväxt under nästa år. Frågan är bara hur giltig den spådomen är för Sverige. De nya avtal som tillkommit på svenska arbetsmarknad genom de så kallade deltidspensionerna lär betyda nytt klirr i kassan för många av kryssvalsbolagen.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907