Industrivärden och dess huvudägare, bland annat Handelsbanken med pensionsstiftelser och pensionskassa, kommer att föreslå valberedningarna i Industrivärden och dess innehavsbolag stora förändringar inför bolagsstämmorna i vår.
Anders Nyrén lämnar sitt ordförandeuppdrag i Handelsbanken, men kvarstår i styrelsen. Till ny ordförande i Handelsbanken föreslås Pär Boman, Fredrik Lundberg blir kvar som vice ordförande. Besked om efterträdare till Pär Boman som vd för banken kommer att lämnas av bankens styrelse före årsstämman.
Till ny ordförande i Industrivärden föreslå Anders Nyrén. Rekryteringsprocessen avseende ny vd pågår. Fredrik Lundberg utses till vice ordförande.
Anledningen till hela den här rockaden är att Sverker Martin-Löf har meddelat att han önskar lämna sina styrelseuppdrag vid kommande bolagsstämmor.
Som en följd av detta föreslås också Pär Boman som ny ordförande i SCA och ny ledamot i Skanska. Bengt Kjell föreslås som ny ordförande i SSAB och att Anders Nyrén föreslås som ledamot i Ericsson.
Enligt Industrivärden är det här också ett utslag av att man tagit till sig av den senaste tidens debatt om frågan kring personunioner inom gruppen. Avsikten är att principen framöver ska vara att ledande befattningshavare i innehavsbolagen inte ska sitta i Industrivärdens styrelse. Vidare ska dessa endast i begränsad omfattning kunna sitta i något annat bolags styrelse inom gruppen.
Jag anser att den successionsplan som nu utarbetats har alla förutsättningar att på ett professionellt sätt uppfylla Industrivärdens ambition att vara en aktiv och långsiktig ägare i svenska börsnoterade storbolag. Jag noterar med tillfredställelse att pensionsstiftelserna med flera inom Handelsbanken och SCA är fortsatt beredda att ta sitt långsiktiga ägaransvar och samtidigt konstaterar jag att det goda samarbetet med Lundbergs består och utvecklas till gagn för ägarstabiliteten i Industrivärden, säger Sverker Martin-Löf i en kommentar.