NYHETSARKIVET
27 feb 2015 11:57
Allt fler oroliga för pensionen enligt Konsumenternas Försäkringsbyrå
På Konsumenternas Försäkringsbyrå märker man av att allt fler är oroliga över sin pension. Man har sett en ökning av antalet samtal om pension. Bilden bekräftas också av en undersökning som Nordea publicerade häromdagen.

”Det är viktigt att ta konsumenternas oro på allvar och försöka hjälpa dem att fatta välgrundade beslut kring sin pension”, säger Marcus Lindenius på Konsumenternas Försäkringsbyrå, i en kommentar.

På Konsumenternas Försäkringsbyrå menar man att ökad kunskap kan bidra till minskad oro. Men pensioner är svårt att helt och hållet förenkla.

”I höstas publicerade vi Pensionsguiden på vår webbplats. Där går det att exempelvis göra egna avgiftsberäkningar och se vad det kostar med ett efterlevandeskydd. Men vi nöjer oss inte med det. Vi ser att information kring pensionsområdet ständigt behöver utvecklas och förädlas. Exempelvis hoppas vi kunna komplettera Pensionsguiden med individuella tjänstepensioner, och inom snar framtid mer information om eget sparande, som alternativ till det avdragsgilla pensionssparandet”, säger Marcus Lindenius.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907