NYHETSARKIVET
10 mar 2015 11:57
Ekofin godkände EU:s investeringsfond
EU:s finansministrar godkände vid dagens Ekofin-möte hur den stora investeringsfonden EFSI, som kommissionens ordförande Jean-Claude Juncher presenterade i november förra året, ska styras.

Fonden ska hjälpa till med investeringar inom EU och uppgå till €315 miljarder under tre år. Den Europeiska investeringsbanken, EIB, ska bidra med lån men den absolut största delen, €252 miljarder, ska finansieras av privata investerare. Och det har mer eller mindre varit underförstått att pensionsfonder och försäkringsbolag förväntas bidra med en hel del kapital.

Finansministrarna beslöt på mötet idag att man ska minimera den politiska inblandningen i hur fonden investerar sitt kapital genom att det bara blir representanter från EIB och EU-kommissionen som får plats i fondens styrkommitté.

Fonden är tänkt att kunna börja sin verksamhet redan i juni i år.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907