Styrelsen i KPA Pension har idag utnämnt Erik Thedéen till ny vd i KPA Pension. Han tillträder befattningen som ny vd i KPA Pension den 13 april 2015. Det meddelar KPA Pension nu på eftermiddagen.
Erik Thedéen kommer närmast från befattningen som statssekreterare på finansdepartementet med ansvar för statliga bolag, kommunfrågor och AP-fonder. Han efterträder Lars-Åke Vikberg som tidigare meddelat sin avgång.
"Erik Thedéen är en mycket kapabel person med erfarenhet av såväl företagsledning som kvalificerat arbete i finansvärldens centrala institutioner. Jag är glad åt att ha rekryterat en sådan stark kraft", säger Jens Henriksson, ordförande i KPA Pension och koncernchef i Folksam med dotterbolag, i en kommentar.
"Jag ser fram emot att tillsammans med mina nya medarbetare utveckla KPA Pensions arbete med att förvalta kundernas pengar tryggt och etiskt. I det arbetet tror jag att mina erfarenheter från en finansmarknad i snabb förändring är till nytta. Att stärka KPA Pensions redan befästa ställning inom hållbarhet lockar mig särskilt, eftersom jag på finansdepartementet arbetade mycket med de frågorna gentemot de statliga bolagen", säger Erik Thedéen.