NYHETSARKIVET
28 apr 2015 12:32
Lars Heikensten föreslås som ny ordförande i Trygg-Stiftelsen
Valberedningen för Trygg-Stiftelsens försäkringstagarorganisation kommer att föreslå att förre riksbankschefen och nuvarande verkställande direktören i Nobelstiftelsen, Lars Heikensten väljs till ordförande i Trygg-Stiftelsen.

Nuvarande ordförande William af Sandeberg fyller 70 år i sommar och faller för åldersstrecket och kommer att avgå vid den ordinarie stämman i Trygg-Stiftelsen den 26 maj 2015.

Trygg-Stiftelsen kanaliserar försäkringstagarnas inflytande i Gamla Livförsäkringsaktie-bolaget SEB Trygg Liv. Gamla Liv driver traditionell livförsäkringsrörelse enligt ömsesidiga principer. Verksamheten omfattar traditionell försäkring; i huvudsak pensionsförsäkring, tjänstepension och kapitalförsäkring.

Antalet kunder i bolaget är 403 000. Per den sista mars 2015 uppgick det förvaltade kapitalet till 182 miljarder. Bolaget är stängt för nyteckning.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907