Den 8 juni öppnar SEB sin Traditionella Försäkring i det bolag som tidigare hette Nya Liv. Här kommer man att erbjuda en premiegaranti på 100 procent för inbetalningar med löpande premier och 80 procent för inflyttat kapital och kapitalförsäkringar.
Skandias Livs beslut om att minska garantierna gör att SEB nu ser framtiden an med tillförsikt. Dessutom sker öppningen i samma månad som Skandia sänker sina garantinivåer.
- Vi kommer att lansera en väldigt konkurrenskraftig produkt men det är inte främst garantinivåerna utan vår kapitalförvaltning som vi ser som vår största kompetensfördel gentemot våra konkurrenter. Men det är klart, om andra sänker sina garantier nu så framstår ju vårt erbjudande som ännu mer konkurrenskraftigt, säger Peter Dahlgren, chef Pension & Försäkring på SEB, till Pensionsnyheterna.
Han säger vidare att man inte satt några mål för försäljningen men det verkar finnas en stor kundefterfrågan på traditionella produkter och det är därför man väljer att öppna bolaget för nyteckning.
I praktiken är det bara Folksam, Skandia och snart SEB som erbjuder individuella tjänstepensioner med traditionell förvaltning. Det ska bli intressant att se vilket av bolagen som kommer att kunna kalla sig vinnare när dimmorna lättar i juni.