På måndag, den 17 augusti, tillträder Aino Bunge tjänsten som chef för finansmarknadsavdelningen på finansdepartementet. Hon ersätter Pål Bergström som slutade i december 2014.
Aino Bunge är jurist, utbildad på Harvard, och är i idag verksamhetsområdeschef för marknader på Finansinspektionen, ett jobb som hon haft i ett drygt år. Hon har haft flera befattningar på Finansinspektionen, dit hon kom 2010.
Hon har tidigare jobbat på finansdepartementet, bland annat med krishantering. Hon har även arbetat på den Svenska ambassaden i Bryssel.
Nu kommer hon att ansvara för många av de stora frågorna som ligger under Finansmarknadsminister Per Bolund (MP), till exempel frågan om Sverige ska införa en tuffare reglering när det gäller provisioner än vad som följer av det nu liggande EU-direktivet.
Med sin bakgrund från Finansinspektionen är det inte omöjligt att hon tagit till sig FI:s mycket hårda attityd mot provisioner och att hon kan komma att driva den linjen i departementet. Någon tydlig markering har ännu inte hörts ifrån finansmarknadsministern och frågan är nu om Aino Bunge hjälper honom att sätta ned foten och i så fall var