Sveriges försäkringsförmedlares förening, SFM, öppnar i dagarna upp tjänsten InsureEd för sina medlemmar. Tjänsten är en digitaliserad plattform vars syfte är att underlätta för förmedlarna att bland annat bli licensierade genom Insuresec/Swedsec.
Med ambitioner om ökad självsanering och kunskap inom branschen, kommer licensieringar så som Swedsec och Insuresec bli allt mer aktuella för försäkringsförmedlare. Och intresset för den snart lanserade InsureEd-tjänsten har redan börjat.
Vi kom ut med information om InsureEd till våra medlemmar för två dagar sedan, och tjänsten beräknas öppna först på måndag. Ändå har redan ett 40-tal hört av sig om visat intresse, säger Ebba Persson, projektledare på SFM, till Pensionsnyheterna.