NYHETSARKIVET
24 sep 2015 12:09
Snabbare handläggning av bostadstillägg - en jämställdhetsfråga
Pensionsmyndigheten har gått igenom diverse delar av sin verksamhet med ett jämställdhetsperspektiv och har under 2015 lämnat in rapporterna till socialdepartementet.

”Det är viktigt att under 2015 utveckla en könsdimension på kvalitetsarbetet inom Pensionsmyndigheten för att kunna garantera likvärdig myndighetsutövning för kvinnor och män. De förstudier på tema myndighetsutövning som gjorts kan tjäna som inspiration och som exempel på hur könsdimensionen kan vara en del i det ordinarie kvalitetsarbetet,”skriver Pensionsmyndigheten i sin rapport ’Jämställd myndighetsutövning på Pensionsmyndigheten?’

I rapporten nämner man bland annat handläggningstiden för bostadstillägg som ett jämställdhetsproblem då fyra gånger fler kvinnor än män uppbär bostadstillägg och att det därför påverkar kvinnor i högre utsträckning än män.

Myndigheten menar därför att alla insatser för att öka effektiviteten i handläggningen av bostadstillägg kan betraktas som indirekt jämställdhetsfrämjande.

Rapporterna finns att läsa på Pensionsmyndigheten.se
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907