NYHETSARKIVET
5 okt 2015 12:50
Skandia allokerar ut överskotten i december
Skandia beslutade i våras att man skulle allokera ut 18 miljarder kr extra till sina sparare och då särskilt till dem som sparat länge i bolaget.

Exakt vilka kunder som ska få vad och på vilka grunder det ska avgöras är inte klart än, men nu har man åtminstone bestämt sig för att man i december kommer att fördela ut medlen.

Enligt Skandias pensionsekonom Mattias Munter kommer överskottet att fördelas till försäkringarna genom en kraftig höjning av återbäringsräntan under december månad på det kapital som ligger till grund för fördelningen.

Överskottet kommer inte redovisas separat utan ingår i posten för den ordinarie räntan i sammanställningen för året. Det kommer finnas en text i anslutning till beloppen i årsbeskeden, för dem som fått del av det extra överskottet, meddelar han Pensionsnyheterna.

Så att pengarna kommer kunderna till del i december är klart, men vi får ge oss till tåls till vecka 43, 19 – 23 oktober, innan vi får reda på hur man hanterat den interna rättvisan mellan spararna. Först då vet vi alltså vem som får vad och varför.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907