Försäkringslobbyorganisationen Insurance Europe har nu svarat EIOPA på förslaget om de Pan-Europeiska Pensionsprodukterna PEPP, som organisationen skickat ut på remiss.
Insurance Europe påpekar att det är viktigt att det blir en högkvalitativ försäkringsprodukt och att man är noga med att den ska stå vid sidan av existerande pelare 1 och pelare 2 produkter och alltså bara vara avsedd för privat pensionssparande.
Organisationen påpekar att produkten inte bör vara en ren sparprodukt utan vill att den även ska innehålla försäkringsmoment för till exempel biometriska risker och kunna hantera långlevnadsrisk.
Fast det kommer inte att vara enkelt att ta fram en produkt som ska kunna fungera likadant i alla EU-länder, skriver Insurance Europe och pekar på att stora utmaningar väntar. Detta eftersom det finns skillnader i hur länderna hanterar skattefrågor och hur socialförsäkringsrätt och arbetsmarknadslagstiftning är utformad i de olika EU-länderna. Man välkomnar dock att den föreslagna modellen tar höjd för att det ska finnas möjligheter att hantera rådgivning, minimigarantier och uttagsmöjligheter olika i olika länder.
Insurance Europe tar även här fram sitt välkända mantra, same risks same rules, och finner det naturligt att framtida PEPP-produkter ska regleras under Solvens 2, för att ge alla aktörer likartade möjligheter att erbjuda produkten. Man vill dock gärna se att man får möjlighet att hantera kortsiktig marknadsvolatilitet eftersom produkten är avsedd för långsiktigt eller mycket långsiktigt sparande.
För att produkten ska vara gynnsam för hela EU-ekonomin vill man att produkten utformas så att långsiktigheten betonas genom att spararna erbjuds stimulanser om de väljer att spara långsiktigt i produkten, idealt fram till pensioneringen, skriver Insurance Europe i sitt svar till EIOPA.