NYHETSARKIVET
19 okt 2015 13:16
Bråttom om norska bolag vill flytta till Sverige
Norska försäkringsbolag som ser möjligheten till ”regelarbitrage” genom att flytta till Sverige för att få del av de svenska övergångsregler för tjänstepensionsbolag kommer att få bråttom. Och i slutänden är det inte alls säkert att det kommer att vara en bra affär.

- Jag tror inte att de hinner komma hit för att omfattas av de svenska övergångsreglerna. De gäller ju bara för tjänstepensionsbolag som redan har tjänstepensionsverksamhet vid årsskiftet, säger Tord Gransbo, enhetschef på finansdepartementet till Pensionsnyheterna.

Enligt Finansinspektionen kan det ta fem månader att få en egen koncession och då är man redan på fel sida om årsskiftet.

Då återstår nog bara möjligheten att gå samman med något befintligt svenskt bolag eller köpa upp något passande. Då skulle man därefter kunna överlåta det norska beståndet till det bolaget. Men inte heller det är någon lätt resa.

- Även en beståndsöverlåtelse tar tid och kräver tillstånd av tillsynsmyndigheten. Senare överlåtelse – överlåter på inspektionen att bedöma. Hur som helst är det kostsamt att jaga tillfälligt lägre kapitalkrav – någon form av ”skräddarsydda, riskkänsliga” kapitalkrav kommer efter övergångstiden, säger Tord Gransbo.

Att bara flytta till Sverige för norska Silver ser alltså inte ut att bli någon lätt resa. Till det kommer att man måste hitta någon som vill ta över beståndet i Sverige och som nöjer sig med att det är för lite kapital för att trygga åtagandet. Åtminstone om man ska följa kapitalkraven i Solvens 2. Och ingen vet heller vilken nivå det blir på kapitalkraven när övergångstiden är över. I värsta fall köper man sig bara fyra års respit.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907