NYHETSARKIVET
12 nov 2015 12:30
Movestic och Avanza har rökt fredspipa om förmedlare och flytt
För tre veckor sedan blåste det upp till storm mellan Movestic och Avanza när det gällde hur man hanterade flyttar ut från Movestic. Movestic hade, med udden riktad mot bankerna, infört en högre flyttavgift, fem procent av kapitalet, för flyttar som genomfördes utan rådgivning från förmedlare.

Movestic hade sedan noterat att det fanns förmedlare som agerade som bulvaner åt Avanza för att bidra till att sänka flyttavgiften från Movestic och att denne eller dessa fick betalt av Avanza för att de ”lånade ut” sin rådgivningslicens.

Movestic beslöt då att ändra i sina regler och betrakta alla flyttar till Avanza som femprocentare, oavsett om de gått genom förmedlare eller inte.

Movestic överlämnade sina ”bevis” till Avanza vid ett möte och efter det tog man bort ”särbehandlingen” av just Avanza. Kravet på rådgivning för rabatterad flyttavgift finns dock kvar.

Enligt Movestic så presenterade man underlag som talade för att Avanza gjort det de anklagades för och Movestic meddelar följande till Pensionsnyheterna via sms:

”De fick komplett underlag när de kom till oss. I och med det falnade deras intresse för medial aktivitet.”

Avanza förnekade och förnekar fortfarande att man betalat ersättning till rådgivare över huvud taget eller att man använder sig av bulvaner.

Avanza meddelar att underlagen som man fick föredragna endast handlade om hörsägen från en förmedlare i södra Sverige och att man inte tillmätte uppgifterna något bevisvärde. Avanza ville tillsammans med Movestic undersöka sanningshalten i ”bevisen”, något som Movestic, enligt Avanza, inte var intresserade av att göra.

Avanza konstaterade dock att Movestic nu tagit bort särbehandlingen av Avanza och att man därför tolkar det som att Movestic insett att man varit fel ute.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907