Efter Ulf Kristerssons utspel i DI i fredags om att man inte ställer sig bakom förslaget om en fondnämnd, befinner sig Pensionsgruppen i ett knepigt läge där AP-fondernas framtid är oviss.
Inget i Pensionsgruppens arbete har dock ändrats formellt och tidsplanen för nya regler för AP-fonderna förblir desamma tills vidare. Men man kan ana att det finns en del att prata om vid Pensionsgruppens nästa möte på onsdag och då är det inte heller givet att allt fortsätter enligt plan.
- Det skulle vara dumt av mig att spekulera om framtiden för AP-fonderna, men man kan konstatera att Pensionsgruppen befinner sig i ett i högsta graden osäkert läge, säger Stefan Oscarson, sekreterare för Pensionsgruppen, till Pensionsnyheterna.