Svenskt Näringsliv och LO har tillsammans bildat en ny stiftelse som ska ta hand om de partspengar som tidigare legat i AMF, men som kontrollerats av parterna. Totalt handlar det om omkring 3 miljarder kronor som nu överförts från AMF till den nya stiftelsen, som igår höll sitt första styrelsemöte.
De pengar det är fråga om är reserver som man byggdes upp 1996-1997 i samma veva som man övergick till premiebestämda pensioner för privatanställda LO-medlemmar inom Avtalspension SAF-LO.
De här pengarna, kallade Särskilda Pensionsmedel, SPM, är tänkta att användas för att täcka kostnader för den så kallade kollektivavtalsgarantin, alltså den försäkring som skyddat anställdas pensionsrättigheter i de fall då en arbetsgivare gjort konkurs och inte fullgjort sina premiebetalningar.
De kan enligt reglerna även användas för det som kallas särskilda pensionsändamål vilket varit upp till parterna att besluta om.
Dessutom har medlen varit avsedda att täcka kostnader för information om kollektivavtalsförmåner till arbetsgivare och anställda.
Partspengarna har bokförts som eget kapital i AMF och har legat i konsolideringsfonden. De har varit en minst sagt udda post i AMF:s redovisning genom åren och parterna har försökt att hitta ett alternativ till att ha dem hos AMF.
Finansinspektionen har inte riktigt gillat idén att det funnits pengar i försäkringsbolaget som inte svarar mot försäkringsåtaganden.
Under flera år har man därför arbetat med att hitta en modell som skulle göra att pengarna flyttas från AMF till ett organ som parterna kontrollerar helt själva. Lösningen blev den stiftelse, Stiftelsen för särskilda pensionsmedel, som man nu satt upp och till vilken man alltså skickat över 3 miljarder kr.
- Ändamålsbeskrivningen för medlen kommer att vara samma som den som gällt tidigare. Den enda skillnaden blir att AMF inte längre kommer att administrera och förvalta de här partsmedlen, säger Tomas Flodén, stabschef på AMF till Pensionsnyheterna.
Han påpekar att medlen hör till den gamla monopolvärlden då AMF hade till uppgift att administrera LO-medlemmarnas tjänstepensioner.
Rent praktiskt ska stiftelsen administreras av Fora. Kapitalet kommer att förvaltas av AFA. Stiftelsen styrs av stadgarna, som i allt väsentligt innehåller samma skrivningar som de regler som gällde när pengarna låg i AMF.
FI kommer inte att sitta i stiftelsestyrelsen men har av AMF och parterna lovats insyn i stiftelsens skötsel. Styrelsen kommer att bestå av tre representanter från LO och lika många från Svenskt Näringsliv, pus två suppleanter.
- Parternas avsikt var att skapa en lösning som den här med avskilda medel i en separat fond redan år 2000. Det fanns dock en del frågetecken då, bland annat rörande skattekonsekvenser men den frågan är nu utredd och ska inte vara något problem, säger Hans Gidhagen, försäkringsexpert på Svenskt Näringsliv och ordförande i den nya stiftelsen.
Att bara ta 3 miljarder från konsolideringsfonden i AMF innebär ju med nödvändighet att AMF:s kapital minskar.
Någon större betydelse på nyckeltal eller solvens för AMF får dock inte utskiftningen, enligt Tomas Flodén.
- Vi har undersökt det och kommit fram till att det bara ger marginell påverkan på vår solvens, säger Tomas Flodén.
Även Alecta har medel som förvaltas för parternas räkning enligt ett liknande regelverk men där är det Svenskt Näringsliv och PTK som styr över användningen. Även här har man planer på att göra en liknande manöver genom att föra över partsmedlen från Alecta till en stiftelse.