NYHETSARKIVET
15 dec 2015 12:31
Lars Hörngren blir rådgivare åt Erik Thedéen på FI
Lars Hörngren blir rådgivare till generaldirektören på Finansinspektionen, FI, Erik Thedéen. Han kommer närmast från tjänsten som chefsekonom på Riksgäldskontoret, där han arbetat sedan 1996. Dessförinnan var Lars sju år på Riksbanken, bland annat som rådgivare till riksbankschefen. Det skriver FI i ett pressmeddelande.

Erik Thedéen och Lars Hörngren har tidigare varit kollegor, både på Riksbanken och på Riksgäldskontoret, där Erik Thedéen bland annat var vice riksgäldsdirektör.

Lars Hörngren har en doktorsexamen i nationalekonomi från Handelshögskolan i Stockholm och har haft ett antal uppdrag i statliga utredningar, senast i Finanskriskommittén där han var ordförande 2013–2014. Han var även ledamot i Finansinspektionens styrelse 1996–2006.

”Lars har lång och bred erfarenhet av de frågor som FI arbetar med och kommer att bli en central del i att utveckla vårt analys- och policyarbete”, säger Erik Thedéen, generaldirektör på FI, enligt pressmeddelandet.

Lars Hörngren börjar på FI i början av nästa år.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907