Mellan den 18-19 februari träffades Europakommissionen och en delegation från USA i ett första möte för att diskutera ett avtal på försäkringsområdet. Detta framgår av den avrapporteringen från mötet som kommissionen lämnat till rådet den 14 mars.
Största delen av det inledande mötet ägnades åt hur framtida möten ska genomföras och när dessa ska inträffa. Man diskuterade även sekretess och transparens för olika intressen samt presenterade sina olika positioner i tre substansfrågor.
De tre frågor som diskuterades var:
1. Utbyte av information mellan tillsynsmyndigheter
Här kommer man arbeta för att enas om vilka principer som ska ligga till grund för informationsutbytet.
2. Återförsäkring och säkerheter
Idag finns det möjlighet för delstater att kräva större säkerhet från aktörer från tredje land än från de inhemska aktörerna och här vill EU förhandla fram ramar som gör det möjligt för företag att verka på lika villkor.
3. Grupptillsyn enligt Solvens 2
Frågan här är hur USA ska behandlas under Solvens 2 och om det finns utrymme att tillgodose USA:s önskemål, som ännu inte är framförda, inom EU:s nuvarande ramar.
Kommissionen fick i mars 2015 ett mandat från rådet om att föra förhandlingar med USA. Anledningen att det tagit ett helt år att inleda förhandlingar menar kommissionen beror på den interna processen i USA där delegationen inte fick sitt mandat från kongressen förrän den sista november 2015.
Parterna avser att ha ett möte i kvartalet men det finns ännu ingen tidsram för diskussionerna och för när ett eventuellt avtal kan vara på plats.