NYHETSARKIVET
6 apr 2016 09:58
Unionen varslar om strejk för flexpensionen i april
Förhandlingarna mellan Unionen och Almega har strandat. Unionen varslar därför om strejk. Det skriver Unionen i ett pressmeddelande nu på morgonen.

Konflikten som rör framför allt rätten till flexpension bryter ut måndagen den 18 april klockan 12.00 om inte avtal träffats innan dess. Varslet innebär arbetsnedläggelse av samtliga arbetsuppgifter på de företag och arbetsplatser som berörs.

– Unionen har hela tiden varit tydliga med vilka åtgärder vi kommer att vidta för att få till ett avtal om flexpension. Kommer vi inte överens går medlemmarna ut i strejk. Vi är beredda. Det är ytterst en rättvisefråga för Unionens medlemmar, säger Unionens förbundsordförande Martin Linder.

Unionen varslar om konflikt då Almega inte kan acceptera Unionens krav på årliga avsättningar till flexpension, det vill säga extra pensionsavsättningar och en förstärkt möjlighet att gå ner i arbetstid inför pensionen.

Förra veckan tecknade Unionen normerande avtal tillsammans med parterna inom industrin. Parterna kom överens om ett ettårigt avtal med ett avtalsvärde på 2,2 procent, inklusive en fortsatt utbyggnad av flexpension.

Unionens medlemmar har avsättningar till flexpension på alla avtalsområden inom Svenskt Näringsliv, utom inom Almega.

Därför har Unionen tillsammans med Sveriges Ingenjörer yrkat på avsättningar till flexpension på alla Almegas branschområden. Nu varslar förbunden tillsammans om strejk gällande nästan 10 000 medlemmar över hela landet.

– Unionen vill fortfarande lösa detta vid förhandlingsbordet. Om Almega säger sig vilja följa det normerande märket borde avsättningar till flexpension inte vara något problem, säger Martin Linder.

Mer information kommer i vår ordinarie utgåva.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907