NYHETSARKIVET
14 apr 2016 12:13
AP2 och AP6 säljer Norrporten
Andra AP-fonden, AP2, och Sjätte AP-fonden, AP6, säljer sitt innehav i Norrporten till Castellum AB genom en kombination av kontanter och aktier. Försäljningslikviden fram till och med tillträdesdagen uppgår till SEK 14,0 miljarder, och investeringen har givit fonderna en årlig värdeökning av fastighetsportföljen på 14 procent mellan 2000-2015.

Försäljningslikviden utgörs till cirka 78 procent av kontant betalning och till cirka 22 procent av aktier i Castellum. Efter transaktionen och nyemissionen i Castellum kommer AP2 och AP6 att äga cirka 5 procent vardera, vilket motsvarar ca 1,5 miljarder vardera och för AP6 motsvarar detta cirka 5-6 procent av totalt förvaltat kapital.

Affären gör AP2 och AP6 till några av Castellum största ägare och Castellum blir med sitt nya innehav börsens näst största fastighetsbolag, efter Balder, med ett fastighetsvärde på 70 miljarder kr och ett börsvärde på nära 30 miljarder kr.

- Skälet till beslutet är att vårt innehav i Norrporten genom sin goda avkastning gjort att vi fått en koncentrationsrisk i vår portfölj. Norrporten stod vid årsskiftet för 25% av vårt totala kapital vilket helt uppenbart är en för hög andel. Försäljningen till Castellum följde en strukturerad försäljningsprocess med en rad olika aktörer som startade i september förra året där vi fått in en hel del intressanta bud. Att vi valde lösningen med Castellum är helt enkelt en följd av att Castellum var den högst bjudande, säger Karl Swartling, vd AP6, till Pensionsnyheterna.

Norrporten är AP6 enda fastighetsinnehav vilket innebär att AP6 går från att ha 25 procent av sitt totala kapital investerat i fastigheter till en procentandel på 5-6 procent med de nya aktierna i Castellum. Samtidigt vill Karl Swartling inte uttala sig om någon eventuell analys av fastighetsmarknaden.

- Beslutet kommer som sagt av att en alltför stor andel av vårt samlade kapital ligger i ett bolag vilket medför en hög risk i placeringarna. Vart de nära 6 miljarder kronorna nu ska investeras är inte öronmärkt åt någon bransch, utan vi kommer att fatta beslut löpande under året. Men det handlar primärt om nya bolag och alltså inte om ökat ägande i befintliga bolag. Vi har en tydlig strategi för investeringar som vi följer, säger Karl Swartling.

AP6 ska enligt sina riktlinjer enbart investera i onoterade bolag, men att Castellum, som alltså inte är ett sådant, nu blir en del av AP6 innehav är enligt Karl Swartling inte ett problem. Anledningen är att innehavet är en följd en försäljning av ett onoterat bolag och alltså ingen riktad investering. Hur länge AP6 avser behålla sitt innehav i Castellum är inget Karl Swartling vill uppge men ett avtal är skrivet att AP6 ska behålla aktierna i minst sex månader.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907