NYHETSARKIVET
3 maj 2016 12:27
Små förändringar i anslagsprognosen för maj
Pensionsmyndighetens anslagsprognos för maj visar små förändringar jämfört med den tidigare rapporten i februari. Det meddelar Pensionsmyndigheten idag.

Den enda större förändringen gäller prognosen för efterlevandestöd till barn som sänks med omkring 10 procent jämfört med tidigare prognos.

Indexeringen av pensionerna visar i huvudsak små förändringar i majrapporten jämfört med prognosen i februari.

”Hur det går med inkomstpensionen beror framför allt på hur många som jobbar och deras inkomster. Det viktigaste för pensionerna i Sverige på sikt är att tillräckligt många arbetar och att inkomsterna ökar, inte hur börsen går”, kommenterar Ole Settergren, analyschef på Pensionsmyndigheten, utfallet i ett pressmeddelande.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907