NYHETSARKIVET
20 maj 2016 12:22
Hill: Solvens 2 riskerar göra långa avtal oproportionerligt dyra
De nya regelverken inom EU, inklusive Solvens 2, riskerar att inte skilja tillräckligt väl på lång- och kortfristiga investeringar och de risknivåer som karaktäriserar dem, vilket gör att långfristiga investeringar kan bli oproportionerligt dyra för försäkringsbolagen i samband med solvensberäkningar. Det sade EU-kommissionären Jonathan Hill i ett tal den 17 maj.

Investeringar i infrastruktur görs av försäkringsbolagen, konstaterar Jonathan Hill och hänvisar till de tillägg till Solvens 2 som trädde i kraft under april i syfte att främja den typen av långa investeringar. Investeringar i infrastruktur har gjorts till ett eget tillgångsslag och kapitalkraven har sänkts för denna tillgångsklass, liksom för investeringar i European Long-Term Investment Funds, ELTIFs.

Jonathan Hill uppmanade även till att gå vidare och undersöka om samma förändringar kan göras i bedömningen även för ett bredare spektrum av investeringar, något som EIOPA har till juni månad på sig för att utreda.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907