Danica Pension har ett nyutvecklat samarbete med Cerberus vilket innebär att de kan ta över kunder som på Cerberus inrådan vill flytta ut från SEB.
Naturligtvis kommer det att bli en dragkamp mellan SEB och Cerberus om vem som är bäst på att övertyga kunderna om vart de ska ta vägen, något som just nu pågår inom Skandia där man också har en kamp om kunderna och framför allt deras sparpengar.
Trots att Cerberus nu anmälts till Insuresec av Skandia är det ingenting som i dagsläget ändrar Danicas syn på bolaget.
- Vi ser i dagsläget ingenting som påverkar vår bedömning varför vi kan låta dem komma till oss. Men om de fälls av Insuresec så kan det bli ett intressant prejudikat eftersom den affärsmodell man använder sig av förekommer även hos andra förmedlare som också ger kunder råd som innebär att deras sparande läggs i egna fonder, säger Claes Carlson, vd för Danica Pension, till Pensionsnyheterna.
Han påpekar att upplägget med Cerberus är ett rent nettoavtal där man tar betalt för den infrastruktur man ger i form av försäkring och administration och tillgång till fondtorg. Några provisioner förekommer inte utan Cerberus bestämmer vilken avgift som Danica ska ta ut från kunderna för rådgivningen och hanteringen. Denna läggs sedan på kundernas premiefakturor.
- Vi arbetar just nu med att se över våra interna regelverk och ska tillse att det inte sker någon överprissättning, även om det är svårt att säga var gränsen går. Det vore bra om det fanns någon branschgemensam syn på vad som är normalt och vad som är överprissättning, men det finns det inte i dag varför det är svårt att avgöra vad som är rätt pris på en fri marknad, säger Claes Carlson.