Alecta, Moderna Försäkringar, Länsförsäkringar och Handelsbankskoncernen hamnar i topp i Försäkringsförbundets kvartalsstatistik för nyförsäljningen av livförsäkring under tredje kvartalet. Statistiken avser både traditionell försäkring och fondförsäkring med årlig respektive engångspremie, se tabellen i Pensionsnyheterna Analys nr 4/07.
Alecta ser ut som en solklar vinnare eftersom bolaget ökar sin marknadsandel från 3,1 procent till 9,9 procent. Det motsvarar en ökning av den årliga premien med omkring 1,1 miljarder kr. Den siffran ska dock tas med en stor nypa salt eftersom de nya ITP-premierna ifrån ITP 1 "parkeras" i Alecta i väntan på att de ska placeras ut till de bolag som ITP 1 kunderna väljer.
- De som gör sina val före den 15:e i månaden får sina premier utskiftade till det valda bolaget den sista bankdagen i varje månad. Men om de gör valet efter den 15:e så kommer premierna att förvaltas tillfälligt av Alecta i väntan på nästa månads körning, berättar Jenny Jeppsson, informationschef på Collectum.
En stor del av de premier som ser ut att ha gått till Alecta är alltså "parkerade" i Alectas ickevalsalternativ, Optimal Pension, så länge de anställda inte gjort något val. Att volymerna är så stora under tredje kvartalet beror på att de första premierna för ITP 1 togs in i juli månad och då omfattade hela perioden januari-juli med retroaktivitet.
Moderna Försäkringars marknadsandel växer till 7,2 procent, ytterligare en tiondels procent sedan förra kvartalet. Räknat ifrån tredje kvartalet förra året är ökningen i marknadsandelar 4,5 procentenheter.
Länsförsäkringar växer
Länsförsäkringar växer också, plus 1,7 procent jämfört med samma period i fjol. Räknat sedan förra kvartalet är det dock en minskning i marknadsandel.
Försäkringsförbundet skriver att det faktum att statistiken nu också omfattar försäljningen till livförsäkringar till svenskar från utländska dotterbolag till bolag etablerade i Sverige har en viss påverkan på statistiken.
I botten av statistiken återfinns SEB Trygg Liv, minus 5,9 procent, Skandiakoncernen -3,9 procent och AMF Pension -1,2 procent, räknat i jämförelse med samma period i fjol. Dessa bolag har även tappat marknadsandelsmässigt i jämförelse med förra kvartalet.
Först den 22 november kommer Collectum att redovisa sin valstatistik och av den kommer det att framgå hur många som valt Alecta aktivt eller passivt, genom att inte välja alls.
Parkering i Alecta
Under "parkeringen" i Alecta förändras värdet på premierna med värdet på tillgångarna i Alectas portfölj. Om pengarna går ned i värde täcks nedgången av parternas värdesäkringsmedel i Alecta så att 100 kr som placeras i Alecta också kommer att vara 100 kr när de skickas vidare till de bolag som spararna valt. Om hundralappen istället växer blir det alltså mer värdesäkringsmedel i Alecta, pengar som då spararna inte får del av.
Pensionsnyheterna Analys nr 4/07