NYHETSARKIVET
27 aug 2008 12:16
Urban Bäckström vill privatisera AP-fonderna
Svenskt Näringslivs vd Urban Bäckström skriver idag på Brännpunkt i Svenska Dagbladet att det institutionella ägandet bör minskas och att pensionssparandet i större utsträckning bör individualiseras. I debattartikeln som fått rubriken "Institutionellt ägande hotar ekonomin" skriver han bland annat följande:

”Vi har haft en snabb tillväxt av det institutionella ägandet, i synnerhet drivet av privata och statliga (AP-) pensionsfonder. Det växande pensionskapitalet har både demografiska och ekonomiska orsaker, men skatterna spelar också här en viktig roll. Pensionskapitalet har drivits ihop till kollektiva former trots att förvaltning i egen regi och direktägande av aktier hade kunnat vara en skattemässig möjlighet.”, skriver Bäckström.

Han oroas av att den pågående kollektiviseringen innebär risk för ”korporativa inslag och politisering, vilket i sin tur leder till att dynamiken går förlorad” och skriver avslutningsvis: ”En ytterligare uppdelning och privatisering av AP-fonderna bör övervägas.”

Pensionsnyheterna undrar bara om Svenskt Näringsliv betraktar sitt ägande av AMF Pension och sitt inflytande över Alecta som institutionellt ägande eller om det är någonting annat.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907