NYHETSARKIVET
2 sep 2008 13:16
Lifeplan fick designa men inte bygga PTK:s nya valsajt
PTK kommer att bygga ett unikt webbaserat system för individuell rådgivning inom sparande och försäkring för sina 1,3 miljoner potentiella medlemmar.

Efter upphandling har PTK beslutat att företagen Modul 1 och det av Söderberg & Partners ägda Visi ska få bygga det nya systemet som specificerats och designats av företaget Life Plan, i samarbete med Mercer.

Systemet väntas vara i drift under våren 2009 och bekostas med de informationsmedel som parterna satt av i det nya ITP-avtalet.

Rådgivningstjänsten som PTK ska bygga kommer att finnas tillgänglig via en webbaserad portal. Där kommer klienten att få råd inom sparande och försäkring utifrån hela sin privatekonomiska situation.

Systemet ska ge en realistisk prognos över framtida pension genom att ta hänsyn till både osäkerheten i och den förväntade utveckling för individens lön och totala ekonomiska situation. Systemet ska adressera samtliga delar av pensions- och försäkringsskyddet som omfattas av rådgivningen och garanterar oberoende gentemot olika företags sparprodukter.

- PTK tar avstamp i den forskning som visat det självklara – nämligen att två olika personer med olika förutsättningar inte skall få exakt samma råd utan istället få det unika råd som är bäst för den personen just då. En ytterligare vinst blir att kostnaden kommer att minimeras tack vare att systemet väljer ut de kombinationer, utifrån tusentals fonder, som blir billigast och bäst för individen, säger Evert Carlsson på LifePlan till Pensionsnyheterna och tillägger:

- Det är ingen hemlighet att majoriteten av de råd som ges på marknaden idag är schabloniserade. De fondpaket som ofta erbjuds, är i princip dyra fond-i-fond-lösningar som är paketerade utifrån tre nivåer: hög, mellan eller låg risk. Paketeringen gör det enkelt för rådgivaren att välja, men sämre för spararen, säger Kalle Erlandzon på Lifeplan.

PTK:s kanslichef Niklas Hjert säger att man genom att göra upphandlingen i två led kunnat få bättre villkor. Först handlade man upp kravspecifikationen och med den färdig kunde man gå ut på marknaden igen och upphandla själva systemet.

- Det kommer att ske några mindre anpassningar i förhållande till kravspecifikationen, säger han.

PTK kommer dock inte att ta på sig något fullständigt rådgivningsansvar genom att låta systemet göra automatiska eller diskretionära omplaceringar. Om systemet till exempel förordar placeringar i amerikanska aktier för en individ kommer istället en lista av de bästa fonderna i den kategorin som spararen får välja mellan, ungefär som PPM:s Lotsen.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907