NYHETSARKIVET
3 sep 2008 13:19
21 bolag har lämnat offert för Avtalspension SAF-LO
Idag klockan 12.00 gick tiden ut för försäkringsgivare att lämna in offerter för traditionell försäkring och fondförsäkring gällande Avtalspension SAF-LO. Totalt har 21 bolag lämnat in en offert, 8 för traditionell försäkring och 13 för fondförsäkring.

- Nu börjar genomgången av offerterna för traditionell försäkring och fondförsäkring och därefter bjuds alla försäkringsgivarna in som lämnat offert för en presentation, säger Anna Spendrup, chef Partsrelationer, Fora AB.

Mötena med försäkringsgivarna där de får presentera sina offerter äger rum under vecka 41-43. Mer information om tidplanen för upphandlingen finns på: www.fora.se/upphandling

Följande försäkringsgivare har lämnat in offerter för traditionell försäkring:
• Alecta
• AMF Pension
• Folksam Liv
• KPA Pension
• Länsförsäkringar Liv
• Nordea Livförsäkring
• SPP Livförsäkring
• Swedbank Försäkring

Följande försäkringsgivare har lämnat in offerter för fondförsäkring:
• AMF Pension
• Avanza Pension
• Danica Pension
• Folksam LO Fondförsäkring
• Handelsbanken Liv
• Länsförsäkringar Fondliv
• Moderna Liv & Pension
• Nordea Livförsäkring
• Nordnet Pensionsförsäkring
• SEB Trygg Liv
• SPP Liv Fondförsäkring
• Swedbank Försäkring
• Vital Försäkring Sverige

För upphandlingen ansvarar Pensionsnämnden som består av representanter från kollektivavtalsparterna Svenskt Näringsliv och LO. Foras roll består av att administrera upphandlingen. Syftet med upphandlingen är att få produkter som ger de försäkrade hög pension. Utvalda produkter ska kännetecknas av låga kostnader dvs. avgifter och andra kostnader som belastar försäkringen, ge möjlighet till en hög avkastning samt levereras av finansiellt stabila försäkringsgivare.
Det meddelar Fora i ett pressmeddelande idag.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907