NYHETSARKIVET
13 feb 2017 12:43
Avanza: Utredningen om finansskatt ger en skev bild av finansiella tjänster
En finansskatt får flera skadliga effekter som försämrar för hushållen och utredningen som lett till förslaget ger en skev och missvisande bild av Sveriges finansiella sektor. Därför motsätter sig Avanza kraftigt utredningens förslag om en särskild skatt på finansiell verksamhet, enligt nätbankens remissyttrande.

Bland annat ifrågasätts grundantagandet att hushåll konsumerar för mycket finansiella tjänster på grund av undantaget från mervärdesskatt. Avanza anser att det är tvärtom; svenska hushåll betalar för mycket för finansiella tjänster och skulle istället behöva fler till lägre priser för en högre konsumtionsnytta, skriver Avanza i remissvaret.

Det är även fel att hävda att konsumenter av finansiella tjänster inte betalar skatt som till exempel konsumenter av livsmedel gör. Men de betalar moms inom skattebasen konsumtion medan till exempel ett ISK beskattas med schablonavkastning. I ett aktiedepåkonto betalas en realisationsvinstskatt och i en kapitalförsäkring avkastningsbeskattas konsumenter. Slutsatsen är att det finns flera beskattningar som finansiella konsumenter betalar som inte finns inom exempelvis livsmedel.

I utredningen argumenteras också att en särskild löneskatt kan finnas i Sverige för att en liknande finns i Danmark och att en även planeras i Norge och Finland. Men det är svårt att jämföra olika länder då alla har olika institutionella ramverk, skriver Avanza.

Sedan framhåller Avanza att den fixering vid banker som råder nu är olycklig eftersom den inte erkänner finansiella bolags stora bidrag till samhället. Nätbanken är positiv till finansiell reglering men tycker att mindre finansiella bolag fått bära en oproportionerligt hög andel av regleringsbördan. En särskild skatt bidrar till en förstärkning av den här bördan, menar Avanza.

De skadliga effekterna av en särskild finansskatt tror Avanza manifesterar sig i form av en sämre konkurrens mellan företag men, även att den främst träffar unga generationer, alltså ett generationsproblem.

Dagens yngre sparare har långa spar- och lånehorisonter och de är i högre utsträckning än tidigare generationer beroende av den finansiella sektorn, enligt remissvaret.

Dessutom kan skatten leda till att tusentals jobb hotas och att den kan leda till en utstationering av fondbranschen, att svenska bolag helt enkelt flyttar sin verksamhet till länder utan en särskild skatt.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907