NYHETSARKIVET
13 apr 2017 12:46
Ernstberger lämnar vd-posten i sfärbolaget Allra Intressenter
Allras koncernchef Alexander Ernstberger har anmält till Bolagsverket att han inte längre ska kvarstå som vd för bolaget Allra Intressenter AB. Bolaget äger 35 procent av aktierna i Allra.

- Det är ingen dramatik i detta. Jag kände att jag behövde vårstäda lite bland mina uppdrag och eftersom det bolaget inte är publikt och inte driver någon verksamhet, förutom ägandet av aktierna i Allra, har jag anmält att jag inte längre ska vara registrerad som vd, säger Alexander Ernstberger till Pensionsnyheterna.

I anmälan till Bolagsverket ska han även ha anmält att han begär utträde ur styrelsen men det är felaktigt.

- Jag hittade inte rutan man skulle kryssa i för att anmälan bara skulle avse VD-posten när jag gjorde anmälan, så det är en uppgift som ska korrigeras säger han.

I styrelsen för Allra Intressenter sitter även David Rothman och Roger Selin. Båda har styrelseuppdrag i Allrakoncernens bolag.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907