NYHETSARKIVET
20 nov 2017 12:42
Max Matthiessen saknar konsekvensanalyser i flytträttsförslaget
I dagsläget finns det aktörer i försäkringsbranschen som inte får förmedlingsprovisioner och som står för en stor del av dagens genomförda flyttar men som även drivs av andra intressen än kundens. Det går inte att utläsa ur flytträttspromemorian att den frågan tagits i beaktande, lyder det enligt Max Matthiessens remissvar.

Max Matthiessen har tagit fram ett remissvar med Svenska Försäkringsförmedlares förening som man ställer sig bakom men har skickat in ett eget yttrande där bolaget vill framhålla att lagförslagen saknar nödvändiga konsekvensanalyser.

Bolaget lyfter fram punkt 5.3 i promemorian, där en förändring över tid av ersättningsmodeller för försäkringsförmedlare beskrivs. Framför allt framgår det inte vilken relevans den redogörelsen har för promemorians lagförslag, enligt Max Matthiessen, som även skriver att departementet drar felaktiga slutsatser rörande de så kallade nya ersättningsmodellerna.

"Max Matthiessen menar att branschen över tid har utvecklat ersättningsmodellerna i en riktning som minskar intressekonflikterna. Departementet synes inte ha tagit till sig denna utveckling samtidigt som andra aktörers eventuella intressekonflikter inte alls berörs. Det är av vikt att departementet har en korrekt bild av rådande marknadsförhållanden när lagförslag tas fram. Detta är ett exempel på att det saknas tillräcklig utredning för lagförslagen", står det i yttrandet.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907