Sundsvallsbaserade statliga fastighetsbolaget Specialfastigheter emitterar gröna obligationer för 1,2 miljarder kronor och lockar flera stora pensionsbolag att investera.
Det är Alecta, Folksamgruppen, SPP, Telenor Pensjonskasse, AI Pension, Länsförsäkringar Östgöta, Kalmar Läns Pension och Linköpings kommun samt fondbolagen Swedbank Robur och Öhman som valt att delta.
Den gröna emissionen är Specialfastigheters första och består av två lån: ett på 500 miljoner kronor med löptid på fem år samt en på 750 miljoner kronor med sju års löptid. Pengarna ska finansiera miljöcertifierade byggnader, energieffektiviseringsprojekt, förnyelsebar energi, hållbart skogsbruk och vattenprojekt.
"All vår verksamhet ska vara hållbar och det är därför ett naturligt steg att vår finansiering nu görs ur ett hållbarhetsperspektiv. Det är oerhört glädjande att det på kapitalmarknaden finns en så stor uppslutning för att finansiera ett miljövänligare fastighetsbestånd", säger Specialfastigheters vd Åsa Hedenberg, i en kommentar.
Bolaget har utformat ett grönt ramverk för obligationer tillsammans med Handelsbanken och villkoren har granskats av analysfirman Sustainalytics.
"Det är väldigt glädjande att Specialfastigheter som ett statligt ägt bolag väljer att använda gröna obligationer för att finansiera de grönklassificerade investeringar som bolaget gör. Vi som investerare välkomnar både statliga, kommunala och privata företags emittenter till den gröna obligationsmarknaden", säger Helena Lindahl, portföljförvaltare på SPP/Storebrand.